Violity - интернет аукцион для коллекционеров

Violity - интернет аукцион для коллекционеров

Оцінка стану монет

Стан монет оцінюється з обліком двох основних факторів - якості карбівки й схоронності монети. Докладна методика оцінки розроблена Д. Мошиягіним і Н. Дашевським (Радянський колекціонер. 1978, № 16, с.106 - 107). Ними запропоновано розрізняли наступні стани: відмінне, дуже гарне, гарне, середнє й посереднє. Ця шкала, якщо до неї додати ще одну оцінку, а саме вища колекційна якість, цілком відповідає самим розбірливим вимогам.

Вищий колекційний стан. Монета спеціально виготовлена для колекціонерів полірованими штемпелями на полірованому кружку. Поле монети глянсове, без яких-небудь видимих під лупою двукратною збільшення дефектів - подряпин, раковин, чорних плям і т.д. Виступаючі деталі малюнка - лінії ободка, орнамент, цифри, написи, зображення - матові. До вищої колекційної якості ставляться, наприклад, срібні, золоті, платинові й мідно-нікелеві монети, випущені з дотриманням вимог до категорії монет <ргооf>.

Відмінне. Монета карбована новими незношеними штемпелями. Поле й зображення блискучі, поліровані. Під дворазовою лупою не видно серйозних слідів перебування в обігу. До відмінної якості можна віднести монети, випущені для колекціонерів без обліку вимог категорії <ргооf> (наприклад, всі спеціальні випуски ювілейних і пам'ятних монет, зображення на яких поліроване, але не має матованих деталей).

Дуже гарне. Монета, що не була в обігу. Під лупою можна помітити на полі й зображенні деякі дефекти карбівки (нечіткість деталей зображення, букв, цифр) і сліди перебування в мішках (невеликі подряпини, цятки й т.п. ). Монети якості <ргооf> з подряпинами на глянсовому полі й інших дефектах не можуть оцінюватися вище категорії стану <дуже гарне>.


Гарне. Монета, дефекти якої видні неозброєним оком, але не псують її загального виду.


Середнє. Помітні сліди тривалого перебування в обігу, потертості виступаючих деталей, сліди корозії й чищення. До цієї категорії ставляться й нові монети з легкими дефектами карбівки: проступлення деталей протилежної сторони, зім'ятість деталей (зірок, колосків, рельєфу земної кулі й т.п. ) недокарбівка дрібних деталей малюнка. При всьому цьому ознаки, що дозволяють визначити різновид монети, не загублені, і досить ясно прочитуються.


Посереднє. Монета, що одержала ушкодження в сфері обігу, що має більшу потертість, погнутість, сліди рихтування, глибокі раковини. Або нова, але викарбувана з технологічними дефектами - зі зрушенням штемпелів, слідами сильного їхнього зіткнення, карбована поза друкованим кільцем, внаслідок чого повністю або частково відсутня насічка або гуртовий напис. Деталі малюнка, потрібні для визначення різновиду, погано помітні або нерозрізнені взагалі.


Монети нижче посереднього стану колекції не прикрашають, і включати їх у збори можна лише у випадках, коли мова йде про різновиди високої рідкості.


Оцінка загального стану монети складається з оцінок гербової й лицьової сторін. При цьому вирішальним фактором повинне залишатися стан найбільш поганої сторони. Якщо гербова сторона перебуває в гарному стані, а лицьова - у посередньому, то навряд чи колекціонер погодиться на загальну оцінку монети як середню. Вона повинна бути віднесена до посереднього. Менший вплив на загальну оцінку монети робить стан гурта. Наприклад, гарна монета з відсутнім гуртовим написом у випадках, коли вона повинна бути, не може оцінюватися нижче, ніж гарна. Лише у випадках, коли мова йде про різновиди, утворених оформленням гурта (наприклад, напису на срібних рублях 1922 р. з різними ініціалами начальників виробництва - АГ і ПЛ), стан їх може вплинути на загальну оцінку монети.


G (good) -
дуже сильний знос, написи не читані (рельєф зберігся 1-2/10).

VG (very good)задовільнасильний знос, написи частково передбачувані, поле зношене, але помітні всі особливості монети. (рельєф зберігся на 2-3/10).

F (fine)хорошамонета була в обігу тривалий час, але деталі видно чітко (рельєф зберігся на 4-5/10)

VF (very fine)дуже хорошамонета побувала у зверненні, помітний знос, але збереглася велика частина оригінальної поверхні (рельєф зберігся на 6-7/10)

XFвідміннамонета з незначними слідами звернення, (рельєф зберігся на 8-9/10).

aUNC или AU (about uncirculated)майже чудовасліди обігу практично відсутні, але стан трохи не дотягує до UNC. (збереження 9/10).

UNC (uncirculated) - чудова - сліди звернення відсутні. На цій монеті допускається наявність подряпин, ударів, які з'являються при падінні монет в контейнр на монетному дворі і при транспортуванні в мішках. (збереження 10/10)

BU (brilliant uncirculated) - Монета спеціально виготовлена для колекціонерів за звичайною технологією, іноді на покращених гуртках, упаковується відразу на монетному дворев набори, пакети або капсули. Не допускається наявність ніяких механічних дефектів

PROOF или PRF - Монета виготовлена для колекціонерів за спеціальною, покращеної технології карбування - поліроване полі, і матированое зображення, як правило упаковується відразу на монетному дворі в набори пакети або капсули. Не допускається наявність ніяких механічних дефектів.

Монети України, Вартість монет України, Монети СССР ціни, Монети НБУ, Монети продати, Монети Ціни, Каталог монет України, Каталог монет України завантажити, Ціни на монети України, Продати монети, Обігові монети України, Розмінні монети України, Юбілейні монети України, Каталог монет СССР, Нумізматика, Асоціація нумізматів та коллекціонерів України, Каталог банкнот, Набори монет України, Ордена СССР, Нагороди СССР, жетони НБУ, Банкноти України, Банкноти СССР, Доллари США, гривня, рубль, реверс, аверс, сувеніри НБУ, антикваріат, Інвестиційні монети